Kdo jsem?

 

Jsem studentka vysoké školy, fakulty chemické. Studium mě baví, no občas se potřebuji odreagovat.

Myslím, že každý poznáte ten pocit, když máte dost školy nebo práce, a jednoduše potřebujete „vypnout“. Někdo si jde zaběhat, jiný si otevře knihu nebo zapne počítač... Já vezmu do rukou paličky a tvořím.

Tajemství paličkované krajky mi asi před devíti lety odhalila paní Michalková. Dva roky jsem paličkovala pod jejím dozorem, nasávala její dlouholeté zkušenosti, přijímala rady a učila jsem se různé nové techniky paličkování. Po zvládnutí základů jsem se mohla těšit ze svého prvního, vlastnoručně upaličkovaného obrázku. Ze začátku jsem paličkám věnovala každou volnou chvíli, postupem času to bylo sporadické, až nastala etapa, kdy jsem nepaličkovala několik měsíců. Pak jsem se ovšem k paličkám vrátila a před rokem jsem paličkované krajce opět podlehla.

Drtivá většina mých výtvorů byla podle podvinků jiných autorek či autorů. Podvinky jsem ve velké míře získala od mé učitelky, menší část od kamarádek nebo jsem si koupila přímo od samotných autorek konkrétních návrhů. Není to tak dávno, co jsem se pokusila vytvořit něco vlastního. Náušnice měly v okruhu blízkých úspěch, což povzbudilo mé odhodlání k další vlastní tvorbě. A musím konstatovat, že vlastních návrhů, sice zatím jenom maličkostí, přibývá.

Paličkované výtvory nejdříve zdobily jenom stěny mého domova, postupně jsem s nimi obdarovala rodinu i známé. Osm let je však dlouhá doba a obrázky se začali hromadit. I to bylo podnětem pro vytvoření těchto stránek. Paličkovaná krajka má své kouzlo a byla by škoda nepodělit se o tuhle křehkou krásu.